Thajsko – Aleš Křepelka

Thajsko – Aleš Křepelka

Autor článku: / Zvěřejněno: 25. září 2018
Thajsko – země tisíců buddhů – je ideálním místem snad pro každého turistu. sever thajska nabízí jak velké množství chrámů, kultury a poznání, tak i typické vesničky horských kmenů a naopak jih thajska je znám svými širokými plážemi s bílým pískem a podmořským životem. Aleš, seřizovač na lisovně kovů, nám prozradil pár zajímavostí z této země, kterou navštívil během vánočních prázdnin.

Aleši, na začátek nám prozraď, proč jste se rozhodli vydat do Thajska a zrovna ještě přes tak krásné zimní svátky?

Při rozhodování vyhrálo Thajsko, protože je relativně cenově dostupné a přes zimu, kdy teploty neklesají pod 35°C, je tam hlavní turistická sezóna. Původně jsme chtěli jet až po Novém roce, protože se to tak nějak všem hodilo, ale když jsem nadhodil, že bychom tam mohli strávit Silvestra, všichni – tedy moje teta, její přítel a jeho syn – byli pro :).

Plánovali jste cestu nějak podrobně dopředu? Letenky, ubytování, co tam budete dělat?

Ano, letenky jsme měli koupené tři měsíce dopředu, potom jsme ladili ubytování – jak konkrétní místo pobytu, tak hotel, který jsme také měli zabookovaný na celý pobyt už před odletem. Prioritou pro nás byla pláž blízko hotelu a wakepark (zázemí pro vodní lyžování s překážkami, kde je možno využít vlek, který jezdí dokola).

Jak probíhala vaše samotná cesta do cílové destinace?

Letěli jsme z Vídně, kam jsme se dopravili autem, které jsme tam nechávali. Z Vídně jsme měli přímý let do Bangkoku, kde jsme trávili dvě noci přes Silvestra. Poté jsme přelétli na poloostrov Phuket na jihu Thajska, kde jsme strávili dalších 12 dni dovolené.

Jak vám chutnalo thajské jídlo? Ochutnali jste i místní speciality a vyhlášený smažený hmyz?

Thajské jídlo bylo vynikající, hlavně mořské plody, které u nás moc nemusím. Smažený hmyz a jiné delikatesy jsme raději nezkoušeli. Pecka thajské gastronomie pro mě byly místní tygří krevety a také místní, poměrně ostře kořeněné speciality. 🙂

Vaším hlavním důvodem bylo potápění, o kterém se říká, že je v této destinaci skvělým zážitkem…jak jste to měli vy? Jak samotné potápění probíhalo?

Jako všude jinde jsme museli najít nejbližší potápěčské centrum, kde jsme si museli rezervovat termín. To je poměrně náročné, neboť potápění je tu hlavním turistický tahákem a kapacity bývají na několik dní dopředu vyprodané. Pro místní je to jeden z běžných a možná i nejvýhodnějších zdrojů obživy. V domluvený den nás vyzvedl minivan, který svážel lidi z hotelů na loď. Během cesty na místa potápění probíhá na lodi krátký základní potápěčský kurs. Já například mám jen takové znalosti, že to pro mě bylo jako bych se jel potápět úplně poprvé. Celkově jsme měli v jeden den tři ponory po asi padesáti minutách. Na jednotlivé ponory jsme přejížděli na různá místa, abychom měli šanci uvidět pod vodou co nejvíc. Potápění jako takové bylo super – spousta ryb, nádherné korály a viditelnost na desítky metrů.

Co jste všechno stihli navštívit a jak jste se tam dopravovali?

Na Phuketu je spousta organizovaných celodenních výletů. Na jeden z prvních jsme se vydali lodí na ostrovy Phi phi, které nejsou osídleny, ale slouží výhradně jako turistická atrakce s krásnými pískovými plážemi. Nachází se zde i legendární Maya bay pláž, kde se natáčel známý film Pláž s Leonardem di Capriem. Mimochodem – minulý týden jsem se dozvěděl, že pro obnovení ekosystému a celkovou regeneraci pláž dočasně pro turisty uzavřeli. Organizované výlety nás ale moc nenadchly, proto jsme si u místních půjčili silniční skútry a jeli prozkoumat ostrov na vlastní pěst, což bylo nejlepší řešení. Navštívili jsme krásná místa např. Big Budha – to je 40 metrů vysoký monstrózní chrám ve tvaru Budhy, který je vidět z většiny míst ostrova nebo přírodní sloní
farmu, která se projíždí jako na safari. Klasické válení na pláži nás naprosto nelákalo – a taky jsme si ho klidně po celý pobyt odpustili. S výjimkou prvního dne, ale to jsme se zase tak spálili, že na pláž už jsme se raději nevraceli.

A jak na vás působili místní thajci?

Na Thajce jsou různé názory (lidé je považují za nervózní a zlé, někdo dokonce za okrádače turistů), ale nám přišli jako milí a snaživí lidé.

O Thajsku se říká, že je levné, ale stejně tak se tam dají peníze utratit. Jaký je tvůj názor? Na čem se tam dá ušetřit a naopak čeho se raději vyvarovat?

Vyhlášené turistické destinace jako Phuket už moc levné nejsou, ale pořád se dá ušetřit např. na jídle, které se na ulici dá pořídit do stovky. Můžete jít ale i do restaurace, kde se dají utratit tisíce. Samozřejmě také pokud podlehnete svodům nočního života (jsou tu vyhlášené ulice s celonočními lákadly), peníze se jenom budou kutálet. Ušetřit se dá i tak, jak jsme to praktikovali my – raději než organizované výlety cestovat s půjčenými skútry.

A pro pobavení na závěr – přihodilo se vám něco vtipného?

Myslím že třeba srandovní pohled na nás musel být, když kolega 30 km od hotelu píchnul kolo a abychom se dostali zpět, na jednom skútru jel kolega sám a na druhým jsme jeli ve třech 🙂 a to nemluvím o tom, jak dlouho a těžko jsme se smiřovali s faktem, že se tam jezdí po levé straně 🙂

Děkuji za rozhovor, Sandra

 

|2018-09-26T11:02:11+00:0025. září 2018|