Katka Květenská – malování a kreslení

Katka Květenská – malování a kreslení

Autor článku: / Zvěřejněno: 21. ledna 2018
Katka Květenská, jako účetní, už od malička hledá svoji zálibu, ve volném čase, v malování a kreslení – je to pro ni zkrátka taková pudová záležitost. 🙂

Katko, Tvá záliba sahá do dětství, ale od dětských kreseb ses už o velký kus posunula. K jakým malířským technikám a tématům ses postupně dopracovala?

Kreslení a malování obrazů se věnuji bezmála 10 let, nicméně mě tato záliba pohltila již v útlém dětství. Ráda maluji akrylovými barvami, akvarely a kreslím ráda obyčejnou tužkou a uhlem. Téma je většinou různorodé, nicméně se ráda věnuji tvorbě, ve které mohu využít perspektivu, kontrast, vyjádření prostoru a mojí oblíbenou kombinací je černá a bílá barva. Obrazy a výkresy nedělám na zakázku ani za peníze, schovávám si je, dřív jsem dělala hodně obrazů jako dar pro své blízké. Beru to jako formu relaxování, odpočinku a meditace.

 

Kde všude nacházíš inspiraci?

Mojí inspirací jsou takzvané momentky, kdy vidím prostor (ulici, zajímavý architektonický objekt) nebo například nějakou věc, kterou bych chtěla nakreslit v rámci zátiší. Nebráním se ani abstrakci a vlastní fantazii. Takovým případem byl můj první zcela amatérský obraz (150 cm × 100 cm, malovaný temperovými barvami), který jsem namalovala ve svých deseti letech. Tak jsem se dostala k malování – jednoho dne jsem doma u ponku popadla dřevotřískovou desku, na kterou jsem napnula kus bílého plátna a namalovala jsem velkého modrého motýla na zelenožlutém pozadí. Malování je pro mě zkrátka taková pudová záležitost.

 

Máš nějaké vzory nebo si kráčíš svou cestou?

Žádné umělecké vzory nemám a myslím, že jsem ani nikdy neměla. Nicméně obdivuji práci divadelních scénografů, jelikož jsem usilovala o kariéru tímto směrem. Konkurence v tomto směru je však obrovská a koneckonců je to pak takový kočovný život umělce, takže umění zůstalo nakonec jen koníčkem. Poměrnou část svých středoškolských let jsem trávila čtením divadelních her a následně jsem tvořila návrhy scén a kostýmů, takže považuji svoje hobby za velký přínos pro své vzdělání v literatuře. Jedna z mých oblíbených kulturních akcí je Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, které se koná každé 4 roky a nejbližší termín je červen 2019. Na této téměř 14denní výstavě prostoru a umění můžete objevit kouzlo prostoru a světla. Kdybych vám měla scénografii přiblížit, tak podstatou divadelního výtvarnictví je vzbudit v divákovi určitý dojem, scéna (kulisy a kostýmy) na vás musí působit tak, aby řeč herce jen naplnila smysl a myšlenku divadelní hry. Mým oblíbeným stylem jevištního výtvarnictví je, když se do klasické výpravy vloudí nějaký moderní prvek.

 

Čemu se v oblasti malování věnuješ nyní?

V současné době bych ráda vytvořila sérii obrazů do svého nového bydlení a pravděpodobně bude hlavní myšlenkou prostor 🙂

 

Fotogalerie

|2020-03-27T09:50:03+00:0021. ledna 2018|